Apple, geçen yıl 215.000 iOS uygulamasını reddetti

Apple, geçen yıl gizlilik endişeleri nedeniyle 215.000 iOS uygulamasını reddetti.

Apple, iOS App Store’u denetlemek için yaptığı çabalardan bahsediyor ve 2020’de 215.000’den fazla iPhone uygulamasını gizlilik politikalarını ihlal ettiği için reddettiğini ortaya koyuyor.

Apple, web sitesinde yayınlanan bir haber bülteninde , App Store kullanıcılarını dolandırılmaktan nasıl koruduğuna dair bir dizi istatistiği ayrıntılı olarak açıkladı.

Apple’ın açıkladığı gibi, iOS uygulamalarının mağazaya girmesinin reddedilmesinin yaygın bir nedeni, “ihtiyaç duyduklarından daha fazla kullanıcı verisi istemeleri veya topladıkları verileri yanlış kullanmalarıdır.”

Bu endişe, son zamanlarda uygulama geliştiricilerin kullanıcılardan toplayabilecekleri veri türleri ve bilgilerin onları izlemek için kullanılıp kullanılmadığı veya kimliklerine veya kimlikleriyle bağlantılı olduğu konusunda daha şeffaf olmasını gerektiren iOS 14.5’in piyasaya sürülmesiyle gündeme geldi.

Kullanıcılar artık uygulamayı yükleyip yüklemeyeceklerine karar vermeden önce hangi verilerin toplandığını ve izlenip izlenmediğini görmek için App Store’daki bir uygulamanın açıklamasına kolayca başvurabilir.

Ayrıca, iOS 14.5 ve sonraki sürümleri, bir uygulamaya çevrimiçi etkinliğinizi izleme izni vermek isteyip istemediğinizi soran bir iletişim kutusu görüntüleyebilir; bu, kişiselleştirilmiş reklamların sunulması da dahil olmak üzere çeşitli amaçlar için kullanılan bir tekniktir.

iPhone’unuzu reklam verenler için tanımlayıcıların (IDFA’lar) toplamasına izin vermeyecek şekilde zaten yapılandırdıysanız, İzlemeyi Sor bildirimlerini büyük olasılıkla görmeyeceğinizi unutmayın.

Bazıları – en önemlisi Facebook – uygulama izleme konusundaki yeni şeffaflığa şiddetle itiraz etse de, Electronic Frontier Foundation (EFF) gibi gruplar bunu “ileriye doğru büyük bir adım” olarak tanımlayan gelişmeyi alkışladı ve Google’a da Android için benzer bir şey yapması çağrısında bulundu.

Ayrıca, App Store’daki polislik faaliyetinin müşterilerini “potansiyel olarak hileli işlemlerde 1,5 milyar dolardan fazla koruduğunu, böylece paralarının, bilgilerinin ve zamanlarının çalınma teşebbüsünü engellediğini” iddia ediyor.

Raporda öne çıkan noktalar arasında Apple’ın uygulama inceleme ekibinin 48.000’den fazla uygulamayı gizli veya belgelenmemiş işlevsellik içerdiği için reddettiği ve 150.000’den fazla uygulamanın iOS App Store’a girişinin “spam, taklitçi veya kullanıcıları yanıltıcı olduğu için reddedildiği” yer alıyor.

Hiç kimsenin – Apple’ın bile – App Store’un mükemmel olduğunu ve orada gizlenen hiçbir tehlikenin olmadığını iddia ettiğini sanmıyorum. Ancak şirketin masum kullanıcıları gizlilik ve güvenlik sorunlarından korumak için yaptığı işin istatistiklerini paylaşması cesaret vericidir.

Kaynak: https://hotforsecurity.bitdefender.com/blog/

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.