Fidye Virüsleri

Artık hareketli,teknoloji ile iç içe bir dünyada yaşadığımız konusunda herkesin hem fikir olduğunu düşünüyorum. Her gün bir çoğumuz karmaşa içerisinde koşturarak işlerinin başına geçiyor. Bir çoğumuz çalışan, bir miktar şanslı kesimde kendi işinin sahibi. Bilgisayarlarımızı veya diğer mobil cihazlarımızı açarak şirket bünyesinde bulunan sunucularımızdaki uygulamalara, maillere, internete veya çalışmak için ne gerekiyorsa ona ulaşmaya çalışıyoruz.

 Şimdi soruyorum.

1-      Şirket maillerinize ulaşamamanız iş yapabilirliğinizi ne kadar etkiler?
2-      CRM (Müşteri yönetimi/takibi uygulaması) `e ulaşamamanız çalışmanıza engel mi?
3-      Faturalarınızı 1 gün veya 1 saat kesemediğiniz de şirketin kaybı ne kadar olabilir?
4-      Diyelim ki şirketiniz online bir alışveriş sitesine sahip, 1 gün veya 1 saat sitenizin kepenklerinin kapalı olması şirketin kazancını etkiler mi?
5-      Gibi gibi bir çok soru???
Yukarıdaki birçok sorunun cevabı “EVET” ve hatta “PATRON ÇILDIRIR” ise okumaya devam 😀

Şimdi günümüz de artık şirketler için kesinlikle olması gereken 3 unsurdan bahsedeceğim.

Şunu da belirtmeliyim; hep aynı örneği veriyorum ama sadece güvenlik yazılımı veya sadece yedekleme çözümü kullanmak çözüm değildir. Bu aynı otomobil kullanırken emniyet kemeri takmanın yeterli olmadığı gibi. Eğer alkollü, uykusuz veya hızlı araba kullanırsanız emniyet kemeri sizi kurtarmayabilir.

 
1-     Güvenlik (Bu şirketin kapısındaki fiziksel güvenlik veya Bilgisayarlarınızdaki antivirüs güvenliği)
İlk sorumuzun çözümünü artık biliyoruz. Kapılarımızı güzel kilitleyip hırsızlardan korunmak için güvenlik firması ile anlaşıyoruz. Bilgisayarlarımız içinde Bitdefender Güvenlik yazılımlarını şirketimizdeki kurumsal sistemlerde ve evimizdeki bireysel bilgisayar ve mobil cihazlarımızda kullanıyoruz. (Bitdefender için ayrıntılı bilgi: www.Bitdefender.com.tr)

Diğer 2.ve 3. Sorunun cevabı ise;

Büyük ölçekli bir çok şirketin bir kaç yıldır üzerinde yoğun olarak çalışarak bazı felaketten kurtarma ve iş sürekliliği projelerini şirketlerine uyarlamak için yatırım yaptığını gözlemliyoruz. Fakat hala kobi veya çok büyük olmayan şirketlerin başına felaket gelmedikçe çözüm arayışı içerisine girmediklerini görüyoruz.
Bir çok firma sahibi veya yöneticisinin, bilgi işlem bölümünden veya bakım anlaşmalı bayisinden gelen bu tür iş sürekliliği/felaketten kurtarma çözüm tekliflerine “Ya o kadar para verilir mi?” , “ Şimdi başımıza o kadar maliyet çıkarma” gibi en basit matematik hesabı yapmadan verilmiş cevaplarını duyuyoruz. Hatta bazı bilgi işlemciler ve bakım anlaşması yapmış bilgisayar firmaları firma sahiplerini o kadar yakından tanıyor ki bu tür bir çözüm götürmeye bile gerek duymuyorlar.
Öncelikle tavsiyem bilgi işlemci veya bakım anlaşmalı çalışan bilgisayar firmalarına.
1-      İleride mesuliyet size kalsın istemiyorsanız bu teklifi yazılı olarak firma sahibi veya yöneticinize gönderin. BÖYLE BİR ÇÖZÜME İHTİYACIMIZ VAR YOKSA BAŞIMIZA BUNLAR GELEBİLİR” diyin.
2-      Firma sahibi veya yöneticisine böyle bir çözümü teklif etmeden önce şirketin 1 saat veya 1 gün şirket dosyalarına,faturalarına,maillerine vs.vs. ulaşamamasının maliyetini sorun. Bu sorunun cevabı sıfır veya sıfıra yakınsa ya şirket zaten batmak üzere ya da firma sahibi böyle bir çözüm alınmaması konusunda yeterince haklı.
 
Bu arada konusu gelmişken yakın zamanda güvenlik yazılımı veya yedekleme çözümü kullanmayan şahıs veya firmaların çok canını yakan cryptolocker zararlısı nedeniyle bir çok kişiyi sahte faturalar (Bu konu ile ilgili haber:  http://www.bitdefender.com.tr/kobiler-risk-altinda-maliyeti-1-milyon-dolari-asti)

göndererek tuzaklarına düşürdüler.

Bu yazıyı şirketinizdeki bilgisayarlarınız ile ilgilenen bilgi işlem bölümü veya bakım anlaşmalı bayinizle PAYLAŞINIZ.
Zaman ayırıp okuduğunuz için teşekkür ederim. Çevrenizle paylaşmanız ümidiyle.
Güvenli bir teknolojik hayat diliyorum.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.